Dzień #1 wizyta studyjna w University of Galway

Natalia Janik

29.08.2023

Artykuł opublikowany 8 miesięcy i 21 dni temu.

Wsparcie dydaktyki
Dzień pierwszy w Galway rozpoczęliśmy od spotkania z gospodarzem naszej wizyty Iainem MacLarenem, dyrektorem Centre for Excellence in Learning & Teaching (CELT), oraz jego zespołem. Iain opowiedział nam o strukturze centrum, o działaniach wspierających dydaktykę oraz realizowanych projektach.

Misją CELT jest rozwijanie i wspieranie „kultury doskonalenia się”, zarówno w nauczaniu, jak i uczeniu się. Centrum zajmuje się również promowaniem metod dydaktycznych angażujących i wspierających krytyczne myślenie. Dodatkowo zespół CELT realizuje projekty badawcze dotyczące różnych aspektów praktyki i polityki szkolnictwa wyższego, w tym: doskonalenia zawodowego i kompetencji cyfrowych, przywództwa w nauczaniu i uczeniu się, oceny i rzetelności akademickiej, otwartych praktyk edukacyjnych, kreatywności w szkolnictwie wyższym.

Następnie mieliśmy okazję odwiedzić profesjonalnie wyposażone studio nagrań CELT, po którym oprowadziły nas Gráinne McGrath i Blaneth McSharry. Studio składa się z reżyserki i dźwiękoszczelnej sali do nagrań. W przestrzeni nagrywania znajduje się obszar „newsdesk”, przy którym można nagrywać wielu uczestników, a także strefa z zielonym ekranem.
Ze studia CELT mogą korzystać zarówno dydaktycy, jak i studenci. Wykorzystywane jest ono m.in. do tworzenia różnego rodzaju materiałów audiowizualnych, webinarów, podcastów, a także do przygotowywania się przed publicznymi wystąpieniami. Realizowane są w nim również projekty studenckie, w kooperacji z lokalną telewizją i radiem. Na każdym etapie pracy, od pisania scenariusza, przez proces nagrywania, do zarządzania postprodukcją, można liczyć na wsparcie CELT.

Po wizycie w studio nagrań odbyliśmy spacer po terenie kampusu, podczas którego oglądaliśmy ciekawą infrastrukturę Uniwersytetu, w tym najstarszy budynek zwany The Quadrangle, wybudowany w 1849 r.

Po krótkiej przerwie na lunch odwiedziliśmy budynek School of Engineering, gdzie z Nathanem Quinlanem i Martinem Glavinem rozmawialiśmy o prowadzonych przez nich kierunkach studiów inżynierskich, o organizacji zajęć i o codziennej pracy wykładowców.

Ostatnie, zaplanowane tego dnia, spotkanie odbyło się z prof. Pólem Ó Dochartaigh, prorektorem i sekretarzem Uniwersytetu Galway, który opowiedział nam o strategii uczelni, szczególnie w zakresie jakości kształcenia, rozwoju naukowo-badawczego oraz promocji i współpracy ze środowiskiem lokalny. Po spotkaniu, pełni nowych doświadczeń i wrażeń, zajęliśmy się eksplorowaniem bardziej turystycznej części miasta. Dyskusjom nie było końca.